Sport

Corowa and Howlong Golf notes

By Corowa Free Press

Howlong Golf

Monday 7 October

Men’s Stableford 

A grade winner – P Anderson 41 pts

Runner up – N Brown 39

Place getters – R Reid 37, D Goodman 36, G Davidson 36, T Johnson 36, G Sawyer 36, T Jelbart 33 pts. 

B grade winner – R Backhouse 41 pts

Runner up – R Murray 40 pts

Place getters – L Pilfoot 39 pts, R Bingham 36, G Lee 35, R Richardson 35, P Walsh 35, B Woodward 34 pts. 

NTP – P Iffland 2nd, R Bingham 5th, T Johnson 8th. 

Ladies Stableford

Winner – S Harris 39 pts 

Runner up – A Lee 36 pts

Place Getters – F Anderson 35, G Mccarthy 34, L Iffland 33, G Reid 33, M Seddon 33 pts.

NTP – J Trevethan 2nd, A Lee 5th, J Donovan 8th.

Tuesday 8 October

Men’s Stableford

A grade winner – G Shannon 40 pts

Runner up – N Brown 39 pts

Place getters – G Dundas 38, T Johnson 36, G O’Brien 34, T McAlpin 32, J Kelleher 32, B Watson 32, M Nicholson 32, K Argent 31, K Miller 31 pts.  

B grade winner – O Tittensor 41 pts

Runner up – S Martin 36 pts

Place getters – K Kerlin 35, T Jelbart 33, P Hastings 33, S Ash 33, G Goodear 33, J Stevens 32, D Macgregor 32, D Eastick 32, B McKenzie 31 pts. 

NTP – S Ash 2nd, O Tittensor 5th, T Johnson 8th, T Mcalpin 18th.

Ladies Stableford

Winner – Gail O’Halloran 37 pts

Wednesday 9 October

Stableford

Winner – F Dean 21 pts

Runner up – F Young 20 pts

Third – A Clifford 16 pts

Stableford

A grade winner – G O’Halloran 43 pts

Runner up – L Iffland 38 pts

Place getters – G Krause 38, S Harris 36, R Kerr 35, J Molesworth 35, G Hoskin 35 pts.

B grade winner – L King 43 pts

Runner up – J Donovan 42 pts

Place getters – H Embleton 38, H Hockley 38, B Simpson 37, W Wilson 35, D Reitenbach 35, J Marshall 35 pts.

NTP – F Barnes 2nd, H Hockley 5th, R Kerr 8th, J Donovan 13th.

Friday 11 October

Medley Stableford

Winner – K GILLESPIE 38 pts 

Runner up – M LAUDER 36 pts 

Place getters – D Daniel 35, J Aitken 35, S Rigoni 33, E Fah 33, G Coyne 33 pts.  

NTP – E Fah 18th.

Saturday 12 October 

Men’s Monthly Medal

A grade winner – T Schroeter 65 pts

Runner up – G Lilley 68 pts

Place getters – N Horsfall 68, E Fah 69, M Kenna 69, N Brown 70, K Miller 70, T Grubisa 71, N Schneider 72, M Walter 72, T Davis 72 pts.  

B Grade winner – K Rampling 68 pts

Runner up – K Tooley 69 pts

Place getters – A Neilson 69, T Johnson 69, H Hopkins 72, G Chick 73, D Kiervan 74, D Goodman 74 pts.  

C grade winner – O TITTENSOR 67 pts

Runner up – B IVERACH 67 pts

Place getters – J Muller 68, R Bingham 69, P Packham 70, D Poole 71, J Van Nispen 72 pts.  

Gross – T Davis 74.0. 

NTP – T Johnson 2nd, R Reid 5th, W Norton 8th, C Orr 18th.  

Ladies Stroke

Winner – A Arnot 68 pts

Runner up – G Goodman 70 pts

Place getters – G Hoskin 73, L Iffland 74, D Tyrell-Miller 75, J Trevethan 75, R Stevens 76, D I’anson 77. 

NTP – G Reid 5th.  

Sunday 13 October

Foursomes Championship

Nett winner – H Briggs and D Wegener 77.0

Runner up – G Gould and M Seddon 67.5

Place getters – M Ursu and B Iverach 69.5, H Briggs and D Wegener 70.5, S Wigmore and C Wigmore 70.5, I Charles and J Hazell 71, N Batt and G Hoskin 71.5, N Hazell and M Nolan 72, R Forrest and J Drummond 72.5, N Schneider and J Edwards 73, F Barnes and W Norton 77, M Preston and W Hannan 78.    

NTP – A Arnot 5th, I Charles 8th.

Medley Stableford

Winner – K Harmer 34 pts

Runner up – H Mathews 34 pts

Place getters – S Rohrich 34, D Shanahan 34, F Anderson 33, M Mathews 33 pts.   

NTP – S Rohrich 8th, S Rohrich 18th.

Corowa Golf

Monday 7 October

Lady Niners

Winner – Joan Fletcher
Runner up – Rita Taylor

NTP – Joan Fletcher

Saturday 12 October

Stableford/Life Members Day

Another great day for a round of golf started off rather cool and drizzly but turned into a great day.

Ladies Results:

Ladies Div 1 winner – Sandra Lewis 34 pts

Runner up – Marg Tobin 33 pts 

Ladies Div 2 winner – Florence Hudson 40 pts

Runner up – Gwenneth Handberg 33 pts 

Ball Rundown – Trish Lethbridge, Marg Playford 33 pts, Roslyn Black, Selina Barkley 31 pts.

NTP – Louise Holden 27th, Roslyn Black 18th.

Mens Results:

A grade winner – Andrew Scott 39 pts

B grade winner – Andrew Coburn 41 pts

C grade winner – Allen Wood 37 pts

Ball rundown – John Coghill, Ross Lyndon 38 pts, David Holmes 36 pts, Phill Dunning, Ben Taylor, Gary Davie, Geoff Nicholls 35 pts, Doug Ward, Rod Lavis, Bob Parr, Darren Hughes, Ben Playford, Neville Tait, Terry Johnstone and Gary Clinch with 34 pts.

NTP:

A Grade – John Coghill 27th.

B Grade – Paul Pavey 27th.

NTP – Malcolm McLean 18th.

Life Members Day Shield  Winners

Terry Kennedy Perpetual Shield – Andrew Coburn 41 pts.

Elsie Harris Perpetual Shield – Florence Hudson 40 pts

Thank you to all our visitors from Rutherglen, Yarrawonga/Mulwala, Anglesea and Bay Islands Golf Club, hope you enjoyed the day.

Sunday 13 October

Medley

Winner – Michael Love 40 pts

Ball Rundown – Wade Cofield, Leigh Porter 35 pts.

NTP – Peter Filliponi 4th, Peter Filliponi 27th.