Sport

Corowa and Howlong Golf

By Corowa Free Press

Corowa Golf

Wednesday 25 September

Ladies Golf 

It was a lovely day for golf, enjoyed by 31 ladies.  

A grade winner – Trish Lethbridge 36 pts

Runner up – Marg Tobin 35 pts

B Grade winner – Nancy Marshall 41 pts 

Runner up – Joan Fletcher 41pts

Ball winners – Marg Gillick 41, Jacqueline Lawler, Margaret Beel, Margaret Playford 37 pts, Susan Patton, Florence Hudson 34 pts.

NTP – Margaret Beel, Rita Taylor.

Thursday 26 September

Medley

A wonderful day for golf, great weather and an even greater cause – DoingItForJarred. He will never be forgotten.

Well done to the 93 golfers who came along and helped support such a wonderful cause and a big well done to our golf professional, Rob Rowe and his staff for organising the event.

Winner – Peter McNamara 40 pts

Runner up – Geoff Ellis 39 pts

Third – Luke Brosolo 39 pts

Fourth – John Taylor 39 pts

Fifth – John Caminito 38 pts

Ball Rundown:

2 x Balls – Wayne Miller, Mark Chappell 38 pts, Bill Hall, Ann Nicol, Neil Caulfield, Bill Black 37 pts

1 x Ball – Alex McGillivray, Doug Ward, James Gordon, Tim Purtill 36 pts, Glen McKenzie, Peter Justin, Dave Twiss, Brian Scolyer, Steve Carrick and Andrew Scott 35 pts.

NTP – Jarred Lyle, Luke Brosolo, Garry Zabenko 4th, Greg Rigoni 27th.

Sunday 29 September

Mixed Canadian Foursomes

Winners – Gay Richards and Craig Cottam 70.62

Runner up – Kellie and Marty Cunningham 70.75 

Ball Rundown – Sam O’Neil and Kirsty Grenfell 73.25, Jo-Anne Pavey and Mark Chappell 73.62, Kerryn Alexander and Peter Filliponi 73.87, Bernie and Malcolm McLean 77.37.

NTP – Gerald Ward 4th, Peter Filliponi 27th, Gay Richards 4th, Louise Holden 27th 

A great day well done to all the winners.

Saturday 28 September

Stableford 

Another great day for golf, beautiful weather and a great course provided for us by the wonderful greens staff.

Ladies results:

Winner - Nancy Marshall 42 pts

Runner-up – Jacquie Lawler 40 pts

Ball Rundown – Gay Richards, Marg Gillick 36 pts, Margaret Beel 35 pts.

NTP – Jacquie Lawler 4th, Marg Gillick 27th

Mens Results:

A grade winner – Craig McMillian 39 pts

B grade winner – Jason Swale 34 pts

C grade winner – Wayne Miller 41 pts

Ball Rundown – Michael Love 41 pts, Tom Bennett, Jonathon Coghill 39 pts, Bryan Filliponi 38 pts, Geoff Boyd, Trevor Drew, Ken Bouchaud 37 pts, Tom Embleton 35 pts, Alan Nicol, Roger Bradford, Keith Allsopp, Greg Hennessy, Peter Tait, Jack Kimpton 34 pts.

NTP – Troy McSweeney 4th, David Holmes 4th, Ken Bouchaud 4th, Graeme Chester 27th.

Next Saturday is Monthly Medal. It is also the Golf Medal Playoff.

Howlong Golf

Tuesday 24 September

Men’s Stableford

A grade winner – P Gibbins 39 pts

Runner up – A Clelland 39 pts

Place getters – M Tobin 39, S Rohrich 37, B Bengough 36, D Nemeth 35, G Curtis 35, K Argent 34, S Ridley 34 pts.

B grade winner – B Tomkins 42 pts

Runner up – N Batters 40 pts

Place getters – R Richardson 37, B Blundell 37, C Land 36, B Watson 36, D Stewart-Uden 36, G Goodear 35, R Murray 35, K Rampling 35, A Hockley 35 pts.

NTP – A Clelland 2nd, A Panther 5th, N Batters 8th, P Gibbins 18th.

Ladies Stableford

Winner – K Bingham 36 pts 

Runner up – R Wright 34 pts

Place getter – P Stewart-Uden 27 pts.

NTP – P Stewart-Uden 5th. 

Wednesday 25 September

Ladies 18 hole Stableford

A grade winner – J Molesworth 37 pts

A grade runner up – R Kerr 37 pts

B grade winner – L King 41 pts

B grade runner up – G McCarthy 38 pts

Place getters – J Sutherland 36, E Byatt 35, B Pilfoot 35, R Stevens 34, J Hansen 34, K Bingham 34, A Arnot 33, C Richardson 33, S Tanks 32, K Daly 32, G Reid 32, S Eisenhauer 32 pts.

Ladies 9 hole comp

Winner – Jan Buckmaster – 19

Runner up – Heather Poole - 17

Friday 27 September

Stableford18 Hole Medley 

A grade winner – D Mills 37 pts

Runner up – J Russell 37 pts 

Place getters – S James 36, K Kerlin 35, S Humphries 34, S Ridley 33, S Taggart 32, D Knighton 32, R Smith 31, C Scammell 30, R Wright 30 pts.

B grade winner – R Bingham 39 pts

Runner up – B Cochrane 36 pts

Place getters – J Brown 29, J Aitken 29, B Jenkins 28, G Stevenson 28, C Brown 25, I Weaver 25, J Goldsmith 24, J Fah 20, L Hamilton 12 pts. 

NTP – C Scammell 8th, L Dunne 18th.

Men’s Stableford 9 Hole  

Winner – M Kelly 21 pts

Runner up – D Johnson 20 pts

Place getters – D Anthony 19, C Palmer 19, R Rofe 19, D Krause 19, G Gardiner 19, P Anderson 19, P Gibbins 19, D Poole 18, W Koehler 18, G Lee 18, J Arthur 18, J Fenton 18, D Smith 18, K Lambert 17, N Young 17 pts.

Ladies Stableford 9 Hole

Winner – K Arnold 25 pts

Runner up – J Sutherland 22 pts

Place getters – G Goodman 20, F Dean 20, M Fowler 19, J Fenton-Smith 19, J Hansen 19, H Poole 19, J Seigel 18, V Walsh 17, F Anderson 17 pts.

Saturday 28 September 

Men’s 18 hole Stableford

A grade winner – N Brown 40 pts

Runner up – P Stevens 37 pts

B grade winner – T Caunt 35 pts

B grade runner up – B Pearce 32 pts

C grade winner – B Gould 38 pts

C grade runner up – R Bingham 37 pts

Place getters – P Redhead 37, G Male 37, D Robertson 37, P Packham 36, G Hellmann 35, B Begg 35, W Reitenbach 35, , G Lilley 35, P Connelly 35, M Hedger 35, D Whelan 35, W Norton 34, K Rainbow 34, J Fairweather 34, R Reid 34, L Pilfoot 33, R Smith 33, K Miller 33, C Palmer 33, C Clark 32, R Hibberson 32, G Ganning 32 pts.

Ladies 18 Hole Stableford

A grade winner – M Preston 40 pts

A grade runner up – K Lowe 38 pts

B Grade winner – J Fah 32 pts

B grade runner up – K Arnold 32 pts.

Place getters – A Arnot 37, D I’anson 37, K Bingham 35, F Barnes 35, C O’keefe 33, S Thomas 32, , G Goodman 32 pts.

Sunday 29 September 

Men’s Stableford

A grade winner – J Akermanis 39 pts

Runner up – M Porter 38 pts 

Place getters – G Taylor 38, C Royle 36, K Harmer 36, A Krause 35, W Hannan 34, M Wegener 33, P Stevens 33, N Allan 33, S James 33 pts. 

B grade winner – R Rofe 41 pts

Runner up – G Sells 39 pts

Place getters – D Murphy 34, J Trethewie 33 pts.

Nearest Pin: S Rohrich 2nd, N Quinlivan 5th, M Porter 18th. 

Ladies Stableford

Winner – M Preston 37 pts

Runner up – J Jammer 33 pts

Place getters – A Arnot 33, G Hoskin 32 pts.  

NTP – T Frost 5th.